Wady korygowane przez soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są w stanie poradzić sobie z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, prezbiopią (pogorszeniem wzroku związanym z upływającym wiekiem) oraz z astygmatyzmem.

Dla kogo soczewki? W sprzedaży są dostępne soczewki krótkoterminowe do wymiany codziennie, co 2 tygodnie lub do wymiany co miesiąc. Produkuje się je w Mochach od +6 do -12 dioptrii. Istnieje też możliwość zamówienia soczewek kwartalnych lub rocznych o mocy od +30 do -30 dioptrii. Z badań wynika, że 60% osób korzystających z soczewek kontaktowych zauważyło u siebie wzrost samooceny po rezygnacji z okularów. Da 90% badanych Europejczyków soczewki stanowiły poprawę komfortu uprawiania sportu. Warto zaznaczyć, że w USA użytkowników soczewek kontaktowych jest już 15% w populacji wszystkich osób wymagających korekcji wzroku. Soczewek oczywiście nie powinno się dobierać samodzielnie. Powinni w tym pomagać okuliści i optometryści. Zazwyczaj polecają oni soczewki z hydrożelu lub specjalnego silikonu, czyli tzw. soczewki miękkie. Kiedy są suche, są zwykłym, sztywnym ciałem stałym.

Po zmoczeniu staja się miękkie i elastyczne. Ważny jest ich poziom uwodnienia oraz stopień przepuszczalności powietrza, czyli dwa wskaźniki mówiące o jakości soczewek. Soczewki miękkie mogą korygować nasz wzrok, mieć właściwości lecznicze (używane jako opatrunek) lub stanowić po prostu element kosmetyczny (na przykład zmieniać kolor tęczówki). Dzieli się je na produkty do użycia w trybie dziennym, które zdejmuje się na noc i na produkty do ciągłego noszenia, tak zew nocy. Niektóre z nich są „elastyczne”, czyli czasami można w nich spać. Alternatywą dla soczewek miękkich są soczewki twarde, których tlenoprzepuszczalnosć jest znacznie wyższa i dzięki temu są zdrowsze, ale przyzwyczajenie się do nich niestety jest znacznie trudniejsze i zajmuje dużo czasu.