Jaka jest różnica między optometrystą, okulistą i optykiem?

Częścią utrzymania zdrowego wzroku jest wybór (i regularne wizyty) odpowiedniego okulisty, który posiada wykształcenie i umiejętności niezbędne do leczenia konkretnych potrzeb. Ale skąd można wiedzieć, jakiego rodzaju usługodawcy potrzebujesz dla swoich oczu? Pierwszym krokiem w wyborze jest zrozumienie różnych usług oferowanych przez okulistę, optometrystę lub optyka oraz tego, co są w stanie zrobić. Czytaj dalej, aby zapoznać się z każdym typem specjalisty w dziedzinie opieki nad oczami.

Co to jest optometrysta?

Jeśli masz wątpliwości, do kogo się udać w sprawie swoich problemów ze wzrokiem, umów się na wizytę u optometrysty. Jest to zazwyczaj specjalista zajmujący się podstawową opieką nad oczami, do którego większość ludzi zgłasza się na rutynowe wizyty okulistyczne. Optometryści oferują zabiegi, których zwykle nie oferują okuliści, takie jak terapia widzenia, leczenie niedowidzenia, specjalistyczne usługi dopasowywania soczewek kontaktowych i inne. W razie potrzeby optometrysta może skierować Cię do najlepszego specjalisty w dziedzinie okulistyki.

Optometryści to lekarze optometrii (OD), którzy koncentrują się na oku. Dokładniej mówiąc, zapewniają różne terapie i zabiegi oraz przepisują okulary i soczewki kontaktowe. Ich kształcenie obejmuje ukończenie czteroletnich studiów licencjackich oraz dodatkowe cztery do pięciu lat nauki w szkole optometrii. Duża część ich studiów koncentruje się na wykrywaniu, leczeniu i zarządzaniu chorobami oczu.

Co to jest okulista?

Okulista to lekarz medycyny lub osteopata specjalizujący się w chorobach oczu. Często jest na nich duże zapotrzebowanie (co oznacza, że do umówienia się na wizytę może być potrzebne skierowanie), a do ich podstawowych zadań należy przeprowadzanie operacji i leczenie poważnych chorób oczu. Okuliści zazwyczaj współpracują z optometrystami w zakresie opieki nad różnymi schorzeniami oczu, takimi jak leczenie przed- i pooperacyjne, leczenie chorób i inne. Należy zauważyć, że ponieważ koncentrują się oni na chorobach i chirurgii, mogą, ale nie muszą przepisywać okularów i soczewek kontaktowych, ale w razie potrzeby mają taką możliwość.

Aby zostać okulistą, kandydaci muszą ukończyć studia licencjackie, a następnie odbyć co najmniej ośmioletnią szkołę medyczną i szkolenie specjalistyczne. Wykształcenie to pozwala im diagnozować i leczyć choroby oczu oraz zapewniać opiekę chirurgiczną.

Zdjęcie autorstwa Hush Naidoo na Unsplash

Co to jest optyk?

Po otrzymaniu recepty na okulary od optometrysty lub okulisty, następnym krokiem jest udanie się do optyka w celu jej wypełnienia. Ponieważ optycy nie są lekarzami okulistami, nie mogą diagnozować, przepisywać ani leczyć żadnych chorób oczu. Specjalizują się raczej w sprzedaży i precyzyjnym dobieraniu rozmiaru i konfiguracji okularów i innych elementów wyposażenia okularów. Większość salonów optycznych zatrudnia optyka, który pomaga znaleźć odpowiednią parę oprawek i upewnia się, że są one prawidłowo dopasowane.

Optyk musi ukończyć kurs American Board of Opticianry Certification, aby uzyskać licencję w zależności od stanu, w którym prowadzi praktykę. Niektóre stany zezwalają optykom również na dopasowywanie soczewek kontaktowych, choć zazwyczaj muszą oni ukończyć oddzielny program certyfikacji.

Wybór między optometrystą, okulistą a optykiem?

Poniżej znajdują się pomocne wskazówki, z których można skorzystać przy podejmowaniu decyzji o tym, czy należy udać się do optometrysty, okulisty czy optyka:

  • Odwiedź okulistę, jeśli podejrzewasz, że masz poważną chorobę oczu lub możesz potrzebować operacji.
  • Odwiedź optometrystę, jeśli potrzebujesz badania wzroku, chcesz zaktualizować swoją receptę lub nie jesteś pewien stanu swojego zdrowia oczu.
  • Odwiedź optyka, aby kupić okulary i soczewki kontaktowe lub wyregulować swoje okulary.

Więcej informacji można znaleźć na naszym blogu na temat rutynowe badania wzroku. Gdy masz już w ręku swoją receptę, kup nasze oprawki w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów i stylów!