Soczewki progresywne- dla kogo są przeznaczone

Soczewki progresywne są przeznaczone dla osób po czterdziestym roku życia.

Soczewki progresywne dla kogo?W tym czasie w naszych oczach zachodzą zmiany fizjologiczne, jest to tzw. presybiopia, czyli problemy z widzeniem przedmiotów z bliska. To naturalny proces, skutkujący upośledzeniem zdolności oka do akomodacji. Soczewki progresywne to idealne rozwiązanie dla osób które muszą używać dwóch lub więcej par okularów. Soczewki te umożliwiają wyraźne widzenie na każdą odległość. Moc optyczna, czyli wartość dioptrii zmienia się delikatnie na powierzchni szkła, przechodząc od segmentu który umożliwia nam widzenie z daleka, do centralnego punktu przez który obserwujemy przedmioty w średniej odległości, aż po dolną część, która umożliwia widzenie z bliskiej odległości.

Granice pomiędzy tymi polami są niewidoczne i soczewki progresywne wyglądają jak szkła jednoogniskowe. Największe zalety użytkowania szkieł progresywnych. Przede wszystkim największa zaletą tych szkieł, jest możliwość korzystania tylko z jednej pary okularów przez cały dzień, bez nieustannej zmiany jednej pary na drugą, gdy przechodzimy np. od pracy przy biurko do jazdy samochodem. Nie różnią się niczym od klasycznych szkieł i bezproblemowo można je dopasować do każdego typu oprawek.

Na co zwrócić uwagę w pierwszym etapie używania soczewek progresywnych? Widoczność w szkłach progresywnych nie jest tak idealna jak przy szkłach jednoogniskowych. Dlatego zanim przyzwyczaimy się do ich noszenia, powinniśmy nie tylko kierować wzrok w dany obszar szkła, ale pochylić całą głowę w kierunku gdzie patrzymy. Musi minąć trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do użytkowania tego typu szkieł, i szczególna ostrożność zalecana jest tutaj przy schodzeniu po schodach, wsiadaniu do auta czy tramwaju. Czas adaptacji do nowych szkieł. Na czas adaptacji do nowych szkieł wpływa kilka czynników – nasz wiek, wykonywana praca oraz doświadczenie w użytkowaniu tego typu szkieł lub też jego brak. Zazwyczaj okres dostosowania się wzroku i nawyków patrzenia trawa od kilku godzin do 3-4 tygodni. Co określa ADD? ADD to określenie addycji, czyli parametr jaki stosowany jest przy soczewkach progresywnych. Określa on różnicę w dioptriach między korekcją do czytania a dalą.