Domowe sposoby na suche oko

Jeśli Twoje oczy pieką, swędzą lub są wrażliwe na ziarnistość, możesz cierpieć na zespół suchego oka. Jest to zazwyczaj spowodowane niską produkcją łez lub łzami niskiej jakości.

Wiele substancji i sytuacji może powodować suchość oczu, np. przyjmowane przez Ciebie leki, czas spędzony na wpatrywaniu się w telefon lub komputer bez mrugania, narażenie na dym lub suche powietrze, noszenie soczewek kontaktowych lub starzenie się. Bez względu na przyczynę, uczucie to jest okropne.

Jeśli utknąłeś w domu i odsuwasz się od społeczeństwa, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo, nie martw się - nadal możesz znaleźć ulgę w nieprzyjemnych objawach. Oprócz stosowania sztucznych łez i płynów nawilżających do oczu, możesz wypróbować poniższe domowe sposoby przy użyciu produktów lub przedmiotów, które możesz mieć w swojej szafce.

Płyn do przemywania powiek

Jednym ze sposobów na wytwarzanie łez wyższej jakości jest utrzymywanie powiek w czystości. Możesz to zrobić, stosując delikatny środek czyszczący, taki jak szampon dla dzieci, i rozcierając niewielką jego ilość między opuszkami palców, aż do uzyskania piany. Po prostu zamknij oczy i delikatnie wmasuj mydło w podstawę powiek, tuż przy rzęsach, a następnie spłucz ciepłą wodą, trzymając oczy zamknięte.

Zwróć szczególną uwagę na miejsca z makijażem lub kremami do twarzy, które mogłyby przedostać się do filmu łzowego i potencjalnie podrażnić oczy. Następnie przemyj powieki ciepłym kompresem (patrz poniżej), aby pomóc oczom odzyskać wilgoć.

oczy

Powtarzaj ten proces rano i wieczorem, aby złagodzić objawy suchego oka.

Ciepły kompres

Ciepły kompres zwiększa krążenie w okolicach oczu i stymuluje produkcję łez. Metoda ta łagodzi również podrażnienia oczu poprzez uwalnianie olejów, które mogły nagromadzić się w gruczołach powiek, poprawiając w ten sposób jakość łez.

Instrukcje: Przygotuj miskę z ciepłą wodą. Następnie namocz czystą, niestrzępiącą się szmatkę w wodzie, wykręć ją i połóż na oczy na maksymalnie dziesięć minut. Jeśli kompres ostygnie, ponownie namocz go w ciepłej wodzie. Rób to kilka razy dziennie przez kilka dni, aż twoje oczy poczują się lepiej.

Dodaj Omega-3 do swojej diety

Osoby, którym brakuje niezbędnych kwasów tłuszczowych w diecie, są podatne na rozwój zespołu suchego oka. Badania pokazują, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 może stymulować produkcję łez i tworzyć wysokiej jakości łzy, które skuteczniej natłuszczają oczy. Rozważ uzupełnienie swojej diety o kwasy tłuszczowe omega-3, które naturalnie występują w takich produktach jak łosoś, sardynki, sardele i nasiona lnu. Przyjmowanie kapsułek z olejem rybnym lub innych tabletek zawierających kwasy omega-3 również działa bardzo dobrze.

Olej kokosowy

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest doskonały dla osób z suchymi oczami, ponieważ tworzy warstwę ochronną na warstwach filmu łzowego, co skutkuje zmniejszonym parowaniem. Ponadto, olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Wszystko, co musisz zrobić, to nasączyć wacik olejem kokosowym i umieścić go na zamkniętej powiece. Rób to kilka razy dziennie, aż twoje oczy poczują się lepiej.

Zwiększ spożycie kofeiny

Badania wskazują, że kofeina może złagodzić suchość oka poprzez zwiększenie produkcji w gruczołach łzowych. Upewnij się jednak, że zachowujesz ostrożność podczas spożywania kofeiny, ponieważ może ona powodować rozdrażnienie i bezsenność, zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę lub jeśli jest spożywana w dużych ilościach.

Uczestnicy jednego z badań spożywali kapsułki zawierające od 200 mg do 600 mg kofeiny (lub 2-6 filiżanek kawy), w zależności od ich wagi.

Z drugiej strony, kofeina u niektórych osób może działać jako łagodny środek moczopędny, co oznacza, że generalnie wydalają oni więcej wody, co może pogorszyć stan suchego oka.

Zmień swoje otoczenie

Może być konieczna zmiana środowiska, aby zapobiec lub złagodzić suchość oka, ponieważ suche powietrze, silne wiatry, kurz, dym, zanieczyszczenia i klimatyzacja mogą prowadzić do tymczasowej suchości oczu. Rozważ użycie nawilżacza z zimną mgiełką i unikaj siedzenia bezpośrednio przed klimatyzatorami lub wentylatorami.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Kiedy przebywasz na świeżym powietrzu, szczególnie gdy jest wietrznie, pylnie lub istnieje ryzyko wysokiego poziomu promieniowania UV, noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy i zmniejszyć prawdopodobieństwo dostania się zanieczyszczeń do oczu. Dodatkowo, przednia część oczu posiada warstwę ochronną zwaną spojówką, która może stać się czerwona i zaogniona, gdy jest wystawiona na działanie wysokiego poziomu promieniowania UV lub kurzu. Noszenie dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych dodatkowo zapobiegnie doświadczaniu przez oczy tych suchych i drażniących uczuć.

Zespół suchego oka może powodować inne schorzenie zwane fotofobią, czyli ostrą wrażliwość na światło. Nosząc okulary przeciwsłoneczne, możesz jeszcze bardziej złagodzić objawy suchego oka.

Więcej wskazówek, aby zapobiec lub złagodzić objawy suchego oka

Mrugaj więcej

Celowe mruganie stymuluje przepływ łez, które pomagają utrzymać wilgotność oczu w stanie nienaruszonym. Choć celowe mruganie może wyglądać nienaturalnie, warto je ćwiczyć, aby przyzwyczaić się do wystarczającej ilości mrugania w ciągu dnia - zwłaszcza podczas dłuższego wpatrywania się w ekrany (komputerów lub urządzeń cyfrowych).

Zmniejsz spożycie alkoholu

Picie alkoholu może odwodnić Twój organizm, co z kolei wpływa na jakość Twoich łez. Rozważ ograniczenie spożycia alkoholu lub całkowite jego wyeliminowanie i sprawdź, czy istnieje związek pomiędzy spożyciem alkoholu a suchością oczu.

Rzuć palenie

Palenie papierosów może podwoić ryzyko rozwoju zespołu suchego oka. Dym papierosowy jest szkodliwy dla oczu, ponieważ zawiera ponad 7000 substancji chemicznych, z których wszystkie mogą podrażniać oczy. Co więcej, palenie może wpływać na skład Twoich łez.

Jeśli jesteś palaczem, rozważ rzucenie palenia. Jeśli jesteś osobą niepalącą, unikaj miejsc, w których pali się dużo papierosów.

Pij więcej wody

I ostatnia, ale nie najmniej ważna kwestia: pij więcej wody! Utrzymywanie dobrego nawodnienia jest dobre dla Twoich oczu i ma kluczowe znaczenie dla wytwarzania zdrowych łez, usuwania zanieczyszczeń, mrugania i komfortowego widzenia.

Upewnij się, że pijesz 8-10 szklanek wody dziennie dla zdrowia oczu i oczywiście dla ogólnego dobrego samopoczucia fizycznego.