Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

chroń oczy przed komputerem

W związku z dolegliwościami jakie wiążą się z długotrwałą pracą przy komputerze okazuje się, że pojawia się coś takiego jak Syndrom Widzenia Komputerowego. To problem, który może dotyczyć aż 75% osób, które spędzają przed monitorem komputera więcej niż dwie godziny dziennie. Jeśli mamy normalne warunki nasze oko będzie mrugać 12 razy na minutę.

Podczas pracy przy komputerze to mruganie będzie zdecydowanie rzadsze a to sprawi, że niestety zdecydowanie gorzej będzie nawilżona nasza spojówka oraz rogówka. Dodatkowo koncentrujemy wzrok na przedmiotach bliskich i oddalonych na zmianę. Przed monitorem zaś nasze oczy będą cały czas skupione na jednym obiekcie a to sprawia, że nasze zdolności akomodacyjne są dużo gorsze. Niekorzystny wpływ ma również promieniowanie ekranu komputerowego. Wśród objawów charakterystycznych jest osłabianie wzorku, swędzenie oczu a także uczucie piasku pod powiekami.

Zbyt mało filmu łzowego doprowadzi do problemów określonych jako Zespół Suchego Oka. Czasami będzie tym związany ból głowy a także problemy z koncentracją. Dodatkowo pojawiają się podrażnienia związane z tym, że pracujemy z biurze, które jest klimatyzowane i to nawilżenie powietrza jest bardzo małe.

Jeśli chcemy zadbać lepiej o nasze oczy musimy myśleć między innymi o tym jak organizowane będzie stanowisko pracy na jakim będziemy się znajdować. To ważna sprawa, by je dobrze przygotować. Monitor może się znajdować bokiem do okna, tak by był dostęp do naturalnego światła, ale nigdy światło nie może się odbijać od monitora, ponieważ to będzie męczyć nasz wzrok. Dobra odległość to mniej więcej 40-75 cm a wysokość powinna być tak ustawiona, że będzie można patrzeć nieco w dół, wtedy nasze oczy męczą się mniej. Warto pobrać sobie również specjalne aplikacje, które są dostępne w sieci i pozwalają nam między innymi dobrze rozplanować czas jaki będzie się spędzać przy komputerze. Taki program będzie nam podpowiadał kiedy będzie trzeba zrobić przerwę.

W związku z tym, że to nasze nawilżenie nie będzie dobre będziemy musieli zwiększyć częstotliwość mrugania albo też będzie można zastosować krople do oczu. Warto szukać takich, które nie mają w swoim składzie konserwantów, wtedy będzie można ocenić je rzeczywiście pozytywnie. Dodatkowo dbajmy o to, by nasze oczy miały odpowiednie warunki do tego, by wypoczywać. Dlatego warto wybrać jeden z przygotowywanych programów, w ramach których będziemy mogli wykonywać sobie ćwiczenia oka. W ten sposób będziemy mieli relaks dla gałek ocznych i rzeczywiście dobrze się to sprawdzi.

Znaczenie może mieć również to co będziemy jedli i jakie będziemy mieli w naszym organizmie witaminy i minerały. Dlatego dobrze będzie postawić na dostarczenie wielu cennych składników do organizmu, które zagwarantują nam między innymi ważne dla oczu witaminy A, C, E oraz cynk, selen oraz magnez. W aptekach będzie można kupić specjalne preparaty, które dobrze działają na oczy.

Warto dbać o swój wzrok i w miarę możliwości go oszczędzać. Jeśli przed nami komputerowy maraton to na pewno dobrze będzie postawić na specjalne okulary, które będą miały powłokę antyrefleksową. Likwiduje ona fałszywe obrazy a także odblaski, jakie pochodzą od monitora, dzięki czemu mamy lepszą ostrość a także kontrast widzenia. Będzie to również skuteczna ochrona przed promieniami UV oraz działaniem fal elektromagnetycznych, które tworzone są przez ekrany komputerowe. Takie okulary można mieć nawet jeśli nie mamy wady wzroku, ponieważ są one również w formie zerówek. Praca przy komputerze to nasza codzienność, dlatego powinniśmy tworzyć sobie dobry klimat do pracy przy tym urządzeniu, klimat, który będzie sprzyjał naszym oczom.