Czy jesteś podatny na utratę wzroku?
Utrata wzroku jest bardziej powszechna niż myślisz! W rzeczywistości, jest to jedna z najbardziej powszechnych niepełnosprawności u dorosłych i dzieci. Wiedza o tym, co naraża Cię na ryzyko utraty wzroku, jest ważna i może pomóc Ci w proaktywnym podejściu do dbania o swoje oczy.
Poniżej omówimy najczęstsze przyczyny utraty wzroku i czynniki ryzyka związane z każdą z nich.
Szerzenie świadomości i edukacji na temat zdrowia wzroku to tylko jeden ze sposobów, w jaki nasi lekarze okuliści mogą Ci pomóc. Aby umówić się na kompleksowe badanie wzroku, zadzwoń do nas już dziś.
Częste przyczyny utraty wzroku
Jaskra
Jaskra jest grupą chorób oczu spowodowanych wzrostem ciśnienia w oku. Zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz oka może uszkodzić nerw wzrokowy i doprowadzić do utraty wzroku.
Ponieważ objawy zwykle nie występują we wczesnych stadiach jaskry, regularne badania okulistyczne są tym bardziej istotne. Zaawansowana lub szybko postępująca jaskra może dawać różne objawy, takie jak niewyraźne widzenie, ból głowy, silny ból i zaczerwienienie oczu, widzenie aureoli wokół świateł i mdłości.
Czynniki ryzyka rozwoju jaskry obejmują:
- Wiek 60 lat lub więcej
- Jaskra w wywiadzie rodzinnym
- Pochodzenie afrykańskie, azjatyckie lub hiszpańskie
- Wysoka krótkowzroczność (nearsightedness) lub nadwzroczność (farsightedness)
- Wcześniejsze urazy oczu lub niektóre operacje oczu
- Niektóre leki, takie jak kortykosteroidy
- Cienka rogówka
- Niektóre choroby medyczne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i niedokrwistość sierpowatokrwinkowa
Zaćma
Zaćma występuje, gdy soczewka oka staje się zmętniała. Zdrowa soczewka jest przejrzysta i pozwala światłu przechodzić przez nią bez zakłóceń.
Typowe objawy zaćmy to mętne lub niewyraźne widzenie, trudności z widzeniem w nocy, nadwrażliwość na światło, podwójne widzenie w dotkniętym oku oraz widzenie kolorów jako wyblakłych lub żółtawych.
Czynniki ryzyka rozwoju zaćmy obejmują:
- Starzenie się
- Cukrzyca
- Nadciśnienie
- Palenie tytoniu
- Wcześniejsze operacje oczu, urazy lub stany zapalne
- Alkoholizm
- Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)
AMD jest główną przyczyną poważnej utraty wzroku u osób dorosłych powyżej 60 roku życia. Dochodzi do niej, gdy plamka (mała, centralna część siatkówki, która odpowiada za ostre, kolorowe, centralne widzenie) zaczyna się zużywać.
Wczesne stadia AMD zwykle pozostają niezauważone, ale późniejsze stadia choroby mogą dawać takie objawy, jak niewyraźne widzenie, ciemne lub zamazane obszary w centralnym polu widzenia oraz problemy z postrzeganiem kolorów.
Nie ma jeszcze lekarstwa na AMD, ale niektóre metody leczenia mogą pomóc w zapobieganiu utracie wzroku.
Do czynników ryzyka rozwoju AMD należą:
- Palenie tytoniu
- Otyłość
- Starzenie się
- Długotrwała ekspozycja na słońce
- Nadciśnienie
- Choroba serca
- Rodzinne występowanie AMD
- Jasny kolor oczu
- Dalekowzroczność
Retinopatia cukrzycowa (DR)
Retinopatia cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy typu 1 lub typu 2, które wpływa na światłoczułą tkankę z tyłu oka, zwaną siatkówką.
Początkowo retinopatia cukrzycowa nie daje żadnych objawów, ale w końcu może doprowadzić do ślepoty. W miarę rozwoju może ona powodować zwiększone łzawienie, zaburzenia widzenia barw, ciemne plamy w polu widzenia i niewyraźne widzenie.
Czynniki ryzyka rozwoju retinopatii cukrzycowej obejmują:
- Długość czasu od rozpoznania cukrzycy - im dłużej chorujesz na cukrzycę, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju powikłań wzrokowych
- Niekontrolowany poziom cukru we krwi
- Otyłość
- Wysoki poziom cholesterolu lub ciśnienie krwi
- Ciąża
- Palenie tytoniu
- Afroamerykanie, Latynosi i rdzenni Amerykanie
- Rodzinna historia DR
Więc, jaki jest ostateczny wniosek?
Wiele czynników przyczynia się do chorób oczu i utraty wzroku, a niektóre z nich mogą być nawet istotne dla Ciebie. Jeśli uważasz, że możesz być zagrożony utratą wzroku lub doświadczasz któregokolwiek z objawów wymienionych powyżej, porozmawiaj ze swoim okulistą w Plano tak szybko, jak to możliwe. Zalecamy również dokładne badanie oczu co 1-2 lata lub tak często, jak zaleci to Twój okulista. Aby umówić się na kompleksowe badanie wzroku, zadzwoń do Optical Zone już dziś.
Najczęściej zadawane pytania naszym okulistom
- Czy można zapobiec ślepocie?
Wiele chorób oczu można leczyć, gdy zostaną wcześnie wykryte, aby zatrzymać lub spowolnić postęp choroby i potencjalnie zapobiec utracie wzroku. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zachować swój wzrok na dłuższą metę, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i upewnienie się, że co 1-2 lata poddajesz się kompleksowemu badaniu oczu.
- Które choroby oczu są dziedziczone genetycznie?
Ponad 350 chorób oczu ma jakiś rodzaj genetycznego komponentu. Niektóre choroby, takie jak pigmentoza siatkówki i albinizm, są dziedziczone bezpośrednio poprzez informacje chromosomalne. W innych przypadkach dziedziczona jest predyspozycja do choroby, a nie sama choroba.