Nie bój się Mothry - jej oczy zainspirowały powłokę antyrefleksyjną Twoich okularów

Jeśli podoba Ci się sposób, w jaki powłoka antyrefleksyjna (AR) na Twoich okularach redukuje odblaski, możesz podziękować za to Mothrze - lub prawdziwej ćmie.

To dlatego, że oczy ćmy są pokryte specjalną warstwą, która eliminuje odbicia. Jest to konieczne ze względu na ich dobrze znany pociąg do płomieni.

Gdyby oczy ćmy odbijały światło, mogłoby to zaalarmować drapieżniki o ich obecności. Jednak oczy ćmy pokryte są super cienką warstwą, która składa się z sześciokątnego wzoru nierówności, które są tak małe, że są mniejsze niż długość fali światła widzialnego. Te wypustki redukują odbicia od płomieni lub innych źródeł światła poprzez dopasowanie długości fali światła widzialnego, co blokuje odbicia światła.

Powłoki AR na okularach biorą przykład z oczu ćmy. Działają w podobny sposób, wykorzystując supercienką warstwę tlenku metalu do zmniejszenia odbicia światła poprzez dopasowanie odbitej fali światła do równej i przeciwnej "fali padającej" (w dużym uproszczeniu, fali zakłócającej), co powoduje, że obie fale wzajemnie się znoszą.

Nie trzeba być naukowcem ani nawet biegłym w czytaniu wykresów, aby zauważyć, że czerwona fala odbicia jest w równym stopniu dopasowana do czarnej fali padającej z powłoki AR, która blokuje odbicie na soczewce tak skutecznie, jak Jerry Kramer zablokował Jethro Pugha w Ice Bowl. (Co? Zapytaj fana piłki nożnej lub wygoogluj to).

Powłoki AR są bardzo polecane do okularów. Są one szczególnie przydatne w przypadku soczewek o wysokim indeksie, ponieważ soczewki o wysokim indeksie są cieńsze, lżejsze i bardziej płaskie niż soczewki o standardowym i średnim indeksie, a zatem mają tendencję do odbijania większej ilości światła niż soczewki o niższym indeksie.

Jednak wszystkie soczewki, nawet te bez recepty, mogą korzystać z powłok AR, zwłaszcza okulary przeciwsłoneczne.

Jednak jedno z najważniejszych zastosowań powłok AR nie dotyczy okularów przeciwsłonecznych, chyba że jesteś tym człowiekiem.

Dla większości ludzi, którzy w przeciwieństwie do Corey Hart, nie noszą okularów przeciwsłonecznych w nocy, powłoka AR jest koniecznością w przypadku okularów do jazdy, okularów przeciwsłonecznych na receptę lub bez recepty, lub wyraźnych soczewek na receptę. Powłoka AR świetnie redukuje odblaski od świateł ulicznych, świateł stopu, świateł tylnych i nadjeżdżających reflektorów. Jest szczególnie dobra w zmniejszaniu efektu "halo".

Czekaj, nie ten efekt halo - ten powinien być tylko zwiększony! Nawet zwielokrotniony, przy każdej możliwej okazji. Oto efekt halo, który chcesz zmniejszyć:


Powłoka AR ma zastosowanie w dzień i w pomieszczeniach, również. Jest świetna dla osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze, ponieważ redukuje odblaski od monitora, które mogą powodować zmęczenie oczu.

Powłoka AR spełnia również świetną funkcję kosmetyczną. Znacznie zmniejsza odbicia na soczewkach okularów od zewnętrznych źródeł światła wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki powłoce AR osoby patrzące na Ciebie w okularach będą widziały Twoje oczy, a nie to, co odbija się na soczewkach. Jest to doskonała cecha, chyba że grasz w filmie Alfreda Hitchcocka "Strangers on a Train".

Jeśli nie widziałeś tego filmu, sprawdź go. To jeden z najlepszych filmów Hitchcocka.

Za chwilę przeanalizujemy trzy główne rodzaje powłok AR dostępnych dla soczewek okularowych: standardowe, hydrofobowe i oleofobowe. Wszystkie one działają w ten sam sposób, blokując odbicia i redukując odblaski za pomocą jednej lub więcej warstw tlenku metalu, które (pamiętaj o ćmie) pozwalają na przepuszczenie większej ilości światła przez soczewkę.

Najpierw jednak pozbądźmy się najczęstszego błędnego przekonania na temat powłok AR: że zabarwiają one soczewkę. Nie jest to prawda. Powłoki AR są bezbarwne i niewidoczne na soczewce.

Istnieje jednak kolorowy sposób na stwierdzenie, czy soczewki mają powłokę AR. Czasami ludzie będą myśleć, że ponieważ odbicia na soczewkach nie są całkowicie wyeliminowane, ich okulary nie mają powłoki AR, mimo że ją zamówili.

Aby sprawdzić, czy Twoje okulary mają powłokę AR, trzymaj je równolegle do podłoża, trzymając zauszniki w górze lub w dole. Ustaw okulary pod kątem, aby zobaczyć odbicia na soczewkach. Jeśli odbicia wyglądają na zielone lub fioletowe, Twoje soczewki mają powłokę AR.

Oto dlaczego: Odbicia będą wyglądały na zielone lub fioletowe, albo zarówno na zielone, jak i fioletowe, ponieważ powłoka AR blokuje fale o długości od zielonej do fioletowej fali widma światła widzialnego. Dlatego właśnie te kolory odbijają się na soczewkach. Jeśli to nie jest wystarczająco zagmatwane, oto wykres, który naprawdę będzie miał drapanie głowy, chyba że jesteś maniakiem optyki:

Teraz, gdy twój mózg odzyskał siły (mamy nadzieję), spójrzmy na te trzy główne typy powłok AR: standardowe, hydrofobowe i oleofobowe. Standardowa powłoka AR, która kosztuje 4,95$ w Zenni Optical, a która może kosztować ponad 100$ u innych sprzedawców optycznych, wykonuje świetną robotę redukując odbicia na soczewkach okularów.

Ale jest duża różnica między standardową powłoką AR a hydrofobową, która wynosi 8,95$ w Zenni, i oleofobową, która wynosi 14,95$ w Zenni. Te powłoki AR mogą kosztować nawet 200 dolarów u innych sprzedawców optycznych.

Hydrofobowa powłoka AR została tak nazwana, ponieważ pomimo tego, że blokuje odbicia w taki sam sposób jak standardowa powłoka AR, jest również odporna na wodę (hydro) (fobowa). Powłoka ta tworzy na soczewce gładką powierzchnię, która jest odporna na gromadzenie się wilgoci pochodzącej z wody, co jest ważne, gdy oglądasz po raz 87 łzawy film taki jak The Best Man Holiday.

Hydrofobowe i oleofobowe powłoki AR sprawiają, że soczewki Twoich okularów są łatwiejsze do czyszczenia niż soczewki ze standardową powłoką AR. Możesz sam przeprowadzić ten eksperyment. Jeśli masz parę okularów ze standardową powłoką AR i parę z hydrofobową lub oleofobową powłoką AR, wyczyść każdą parę ściereczką, która jest dołączona do Twoich okularów Zenni. O wiele łatwiej jest wyczyścić parę z powłoką hydrofobową lub oleofobową niż parę standardową, prawda? Ściereczka ślizga się po powierzchni soczewek z powłoką hydrofobową lub oleofobową, podczas gdy w przypadku pary ze standardową powłoką AR, soczewki są trochę przeciągane.

Powłoka oleofobowa AR jest tak nazywana, ponieważ oprócz odporności na wodę, tak jak powłoka hydrofobowa AR, jest również odporna na olej i tłuszcz (to część "oleo", jak w "oleomargarynie", która jest tym, co kiedyś nazywała margaryna).

Oleofobowa powłoka AR tworzy na soczewce śliską powierzchnię, która podobnie jak hydrofobowa powłoka AR jest odporna na gromadzenie się na niej wilgoci i sprawia, że soczewki są łatwiejsze do czyszczenia niż te ze standardową powłoką AR.

Ale chroni też przed rozmazywaniem się odcisków palców, a także olejków z twarzy. Jest to przydatne, gdy nie chcesz używać swoich supermocy do czyszczenia okularów, co zdradziłoby Twoją sekretną tożsamość.

Zenni oferuje również specjalne lustrzane powłoki oleofobowe AR dla okularów przeciwsłonecznych. Są one dostępne w kolorze złotym, srebrnym i niebieskim, a każda z nich kosztuje 19,95$. Tył soczewki ma powłokę AR, a przód soczewki ma odblaskową powłokę mirror-finish. Złote lustrzane wykończenie wygląda świetnie z ramkami, które są złote, czerwone, brązowe, lub tortoiseshell, takie jak ramka A10102114.

Srebrne lustrzane wykończenie wygląda świetnie z każdym kolorem i stylem oprawek, zwłaszcza A10102412.

Niebieskie lustrzane wykończenie wygląda świetnie ze srebrnymi, czarnymi, szarymi, niebieskimi lub złotymi ramkami, takimi jak 521814, i jest szczególnie dobre w odbijaniu szkodliwego niebieskiego światła.

Albo sprawdź to piękno w niebieskim lustrzanym wykończeniu. Ramka (A10161222) również wygląda świetnie.

Mówiąc o odbijaniu szkodliwego niebieskiego światła, wkrótce wprowadzimy na rynek naszą najnowszą powłokę AR, która jest specjalnie zaprojektowana do blokowania niebieskiego światła. Sprawdzajcie Blog Zenni i stronę internetową, aby poznać szczegóły!