Soczewki kontaktowe: fakty i mity

Soczewki kontaktowe są bardzo drogie

Cena soczewek progresywnych To oczywiście mit. Soczewki kosztują mniej niż nam się wydaje. Dzięki temu, że w ostatnim czasie nastąpił znaczący postęp technologiczny oferowane są nam różne soczewki. W zależności od tego jakie nosimy za jednodniowe możemy zapłacić tyle co za gazetą czy kawę.

Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałkę oczną

To kolejny mit, który jest fizycznie niemożliwy. Soczewka nie może przemieścić się za oko. Może znajdować się tylko w przedniej części gałki ocznej. Lub pod powieką. Oko ma specjalną barierę ochronną, która znajduje się na przedniej części gałki ocznej i nie ma możliwości, by soczewka przesunęła się za gałkę oczną.

Nosząc soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu

To oczywiście także mit. Można mieć makijaż tylko trzeba zachowywać należytą kolejność wykonywania. Najpierw nakłada się soczewki, a dopiero potem robi się makijaż. Jest to proste, a gdy chce się zastosować lakier do włosów czy inne aerozole to wystarczy jedynie zamknąć oczy, by nie dopuścić do tego, by rozpylony przyklejał się do soczewki.

Im większe uwodnienie soczewek, tym więcej będą przepuszczać tlenu.

To również mit, który jest powtarzany powszechnie. Soczewki nowoczesne mają mniej wody, a jednak przepuszczają dużo więcej tlenu niż te tradycyjne.

Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ponieważ mam astygmatyzm

W tej chwili to także mit. Jeszcze w przeszłości rzeczywiście tak było ponieważ nie było dostępnych takich soczewek, ale wprowadzane w ostatnich latach innowacje doprowadziły do zmiany tego stanu rzeczy i soczewki do astygmatyzmu już także są nam oferowane.

Jestem za stary, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe

Wiek, a soczewki kontaktowe Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wiek, w którym można nosić soczewki kontaktowe. Ograniczeniem mogą być tylko lekarskie przeciwskazania do ich noszenia. Nie zależą one jednak od wieku. W zdecydowanej większości są związane z rodzajem noszonych soczewek.