Soczewki kontaktowe- jak je dobrać, pielęgnować i zakładać.

Dobór soczewek- porada u specjalisty

Używanie soczewek kontaktowych Soczewki kontaktowe korygują praktycznie każdą wadę wzroku. Jednak pierwsze soczewki zdecydowanie powinniśmy wybierać z pomocą i wskazówkami odpowiedniego specjalisty. Również zmiany soczewek, spowodowane pogorszeniem wzroku czy inną przypadłością, powinny być konsultowane z okulistą. Odpowiednio dobrane soczewki to podstawa komfortu użytkowania i dbania o wzrok. W trakcie wizyty okulista dobiera odpowiedni typ i rodzaj soczewek, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, wykonywaną przez niego pracę oraz wykrytą u niego wadę wzroku. Uczy też jak prawidłowo zakładać soczewki i jak o nie dbać. Ważne jest, aby po takiej wizycie regularnie przechodzić badania kontrolne, które sprawdzają czy wszystko przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek u danej osoby. Do okulisty trzeba też iść natychmiast jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy podczas użytkowania soczewek.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

W zależności od rodzaju soczewek różni się sposób ich pielęgnacji. Soczewki jednodniowe po całodziennym użytkowaniu po prostu wyrzucamy do śmieci. Soczewki np. miesięczne czy dwutygodniowe codziennie myjemy i dezynfekujemy, w specjalnie dobranym płynie zalecanym przez okulistę. Płyn źle dobrany może podrażniać lub uczulać oczy. Obowiązkowe codzienne czyszczenie soczewek nie stanowi większych trudności, przecieramy je w zagłębieniu dłoni kilka razy palcami używając kilku kropli płynu, a następnie odkładamy do specjalnego pojemniczka.

Zakładanie soczewek.

Prawidłowo założone soczewki nie uwierają, dają pełny komfort widzenia i są niemal niewyczuwalne. Prawidłowy mechanizm zakładania soczewek pokazuje nam przy pierwszej wizycie lekarz okulista, który dopilnuje by były one prawidłowo dobrane. Zaczynamy zazwyczaj od prawego oka, po sprawdzeniu czy soczewka nie jest wywinięta. Podciągamy górną powiekę i palcem wskazującym kładziemy delikatnie soczewkę na oku.